




I helgen var det dags för Wermdö Open, en tävling i både kamp och poomsae. Tävlingen bjöd på många fina prestationer, stark kämparglöd och värdefulla erfarenheter för alla deltagare.
För många var detta deras allra första tävling vilket gjorde dagen extra speciell. Att kliva in på tävlingsmattan för första gången kräver både mod och självförtroende, och alla visade stort engagemang och en fantastisk inställning. Våra utövare fick möjlighet att testa sina kunskaper, utvecklas som taekwondoutövare och samla viktiga erfarenheter inför framtida tävlingar. Resultatet blev följande:
2 guld
4 silver
10 brons
Vi är mycket stolta över allas insatser och vill rikta ett stort beröm till samtliga deltagare. Bra jobbat allihop! Ett stort tack även till coacher, föräldrar och arrangörer som bidrog till en lyckad tävlingsdag.
